Ryszard Mankiewicz

 

Ryszard Mankiewicz, urodzony w 1937 swoją wyścigową karierę rozpoczął w wieku zaledwie osiemnastu lat, zdobywając siedem tytułów Mistrza Polski w barwach Motoklubu Unia Poznań.

Przełomowym momentem w życiorysie Poznaniaka był rok 1969, kiedy jako debiutant na arenie międzynarodowej zajął wysoką, siódmą pozycję w klasyfikacji generalnej Motocyklowych Mistrzostw Świata Grand Prix w klasie 125 cm3. Podczas jednej z eliminacji Grand Prix w Jugosławii w Opatija w roku 1969 stanął na podium zajmując trzecie miejsce.

Ryszard Mankiewicz brał udział w eliminacjach do Motocyklowych Mistrzostw Świata do 1973 roku, od czasu zakończenia kariery sportowej jest aktywnym działaczem sportu motocyklowego, Zasłużonym Mistrzem Sportu, odznaczonym prestiżowym Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Do tej pory żadnemu innemu polskiemu zawodnikowi nie udało się powtórzyć wyczynu Ryszarda Mankiewicza i wystartować w zawodach rangi Grand Prix.

I Memoriał Ryszarda Mankiewicza

23 sierpnia 2015


Sachsenring 1978

 

Start Ryszarda Mankiewicza oraz sportowa walka na ostatnim zakręcie na torze Sachsenring w 1978 roku. Na ścieżce filmowej przesłanej przez Niemiecką Telewizję widzimy Ryszarda Mankiewicza startującego z numerem 41 oraz Czeskiego zawodnika startującego z numerem 50.

Pobierz prezentację sylwetki zawodnika Ryszarda Mankiewicza, pierwszego Polaka uczestniczącego w wyścigowych, motocyklowych mistrzostwach świata "GRAND PRIX".